PRESS

Martin Chodúr

Martin Chodúr je český zpěvák, skladatel, textař, multiinstrumentalista a vítěz první Česko Slovenské SuperStar 2009. Na hudební scéně působí od roku 2003, nejdříve jako frontman ostravské rockové kapely Robson a po vítězství v pěvecké soutěži již jako sólový zpěvák. Martin disponuje velkým hlasovým rozsahem s jedinečnou barvou hlasu a osobitým přednesem, které mu umožňují zpívat nejrůznější hudební žánry. Martinova autorská tvorba vychází z pop-rocku. Dominantní jsou silné melodie naplno využívající jeho velký hlas a osobité poetické texty. Patrný je vliv umělecké tvorby 60. a 70. let  a vliv filmové hudby.

Současná tvorba

Od vydání alba Hallelujah (2018) se Martin kromě koncertování soustředil zejména na psaní autorských písní pro chystané album Tisíc a jedna noc, které vyjde v první polovině roku 2021. Produkce na tomto albu se ujal sám spolu se svým bubeníkem Patrikem Benkem, v jehož studiu PatBen také probíhalo natáčení alba. Martin využil maximálně svůj instrumentální potenciál a kromě zpěvu hraje na albu také na klarinet, saxofon, příčnou flétnu, trumpetu, kytaru, piano a syntezátory. Další muzikanti jsou z jeho doprovodné kapely MACH (Jeny Krompolc, Mário Šeparovič, Vlastimil Šmída, Marek Dufek, Patrik Benek). Rámec alba tvoří kniha příběhů Tisíce a jedné noci – téma více či méně prostupuje všemi písněmi, ať už v melodickém postupu, instrumentaci nebo textu. Kniha byla Martinovi inspirací zejména kvůli své dokonalé literární struktuře a formě. A právě jeden z takových příběhů se odehrává v nedávno vydaném videoklipu k singlu AMOR.

Vánoční SÍLA MÍT RÁD s cimbálovkou SILBAND 7.12.2020

Martin Chodúr si pro vánoční úpravu autorské písně Síla mít rád přizval multi žánrovou cimbálovku Silband z Košic. Píseň původně napsaná pro šedesáti člennou Janáčkovou filharmonii Ostrava se poprvé objevila na albu Hallelujah vánoční písně a koledy v roce 2018. V novém aranžmá Gabriela Silvaye se píseň harmonicky i svým charakterem obohatila o lidové prvky a vznikla verze písně pro tyto vánoce. Už původním záměrem Martina Chodúra bylo napsat píseň tak, aby vzniklo nekonečno možností, jak píseň harmonicky pojmout a uchopit. V původní orchestrální verzi je každá sloka jinak harmonicky zpracovaná a je v jiné tónině. Úprava s cimbálovkou Silband vnáší nové prvky i nový pohled, hrají v ní jiné nástroje, ale myšlenka na lidskou radost zůstává stejná. Spolupráce se Silband navazuje na rok 2005, kdy vzniklo nové aranžmá k písni Salome Martina Chodúra z jeho alba 3.

Silband jsou jedinečná a originální formace cimbálové hudby. Tajemství jejich úspěchu spočívá ve skloubení tradičního s moderním. Vytvořili dosud nepoznaný inovativní cimbálový sound, který spočívá ve využití akustických lidových nástrojů a moderních hudebních stylů. Jsou vynalézaví v nacházení nových zvuků a netypických stylů hraní.

Nový videoklip k singlu AMOR 9.11.2020

Martin Chodúr představuje nový videoklip ke svému singlu Amor. Jde o první skladbu z připravovaného alba Tisíc a jedna noc, které chystá vydat v první polovině roku 2021. Hlavní inspirací k napsání písně Amor byl Martinovi tradiční americký styl hudby Surf Rock 50.-60. let a kapely jako The Shadows a Dick Dale & His Del-Tones. Právě zvuk kytary Fender Jaguar (na kterou hraje v písni i ve videoklipu) je poznávacím znamením tohoto stylu. Pro moderní pojetí písně přidal spoustu pulzujících syntezátorů a dokonce i beatbox, které vytvořily celkem originální zvuk. O písní Amor Martin říká: „Píseň Amor si pohrává s tématem lásky ikdyž netradičním způsobem. Amor je římský bůh lásky, který nosí luk a šípy, jejichž rány probouzí lásku nebo vášeň v jeho obětech. Často se stává, že láska přichází v nevhodnou dobu nebo vzplane mezi nesprávnými lidmi (vzpomeňme na Romea a Julii). Je spousta lidí, kteří se obávají, aby jim láska spíše nezpůsobila problémy. Já jsem si představil Amora jako obávaného desperáta, který střílí od boku a nemá s nikým slitování”.

Píseň doprovází videoklip natočený ve wesernovém městečku Boskovice na Jižní Moravě v srpnu 2020. „Když jsem si poprvé poslechl píseň Amor, nálada písně mě okamžitě zavedla na Divoký západ a přivedla mě na myšlenku zaranžovat klip do westernového stylu. Zčásti je to i pocta české filmové klasice Limonádový Joe. Líbila se mi myšlenka Amora jako negativní postavy a myslím, že herec Jiří Maria Sieber se této role zhostil dokonale”, dodal režisér Michael Mališ.

Výroba videoklipu

Zpěv, elektrická kytara, syntezátory, saxofon, trumpeta, beatbox – Martin Chodúr; elektrická kytara – Mario Šeparovič; klávesy – Vlastimil Šmída; basová kytara – Marek Dufek; bicí, perkuse – Patrik Benek. Nahráno ve studiu PatBen v Kravařích 2020.

Režie: Michael Mališ; kostýmy: Jakub Eliáš; make-up: Nikol Žáková; kamera a světla: Paul Dean; fotograf: Dalibor Konopáč.

Text písně AMOR
 • Stíny, šedých sluncí zhasla poušť
 • Zpoza černých mraků chystá spoušť
 • Král smutných písní těžkých snů
 • Říká se, že váhá a nemá zrak
 • Kolem sebe střílí jenom tak
 • Já však dobře vím, že má svůj plán
 • REF: Měl bys mít z něho strach
 • V noci sbírá střelný prach
 • Ve hvězdách nad tíží
 • Pohneš se a zamíří
 • Někdy bývá krutý a řve jako lev
 • Jindy zimní nocí zní jeho zpěv
 • Má v každé básní schovaný rým
 • Stínem šedých sluncí zhasla poušť
 • Zpoza černých mraků chystá spoušť
 • Král smutných písní těžkých snů

Kontaktujte nás

Mgr. Ing. Ivona Selníková