JAK JDE ČAS

CD kapely Robson Who is Martin ? 2006
křest CD „Let’s Celebrate„, 2010
setkání s Tomem Jonesem, Kodaň 2010
kapela MACH, 2011
křest CD „Manifest„, 2012
křest CD „3„, 2016

MARTIN CHODÚR se narodil 24. listopadu 1989 v Ostravě. Hudbě se věnuje už odmalička. Ve třech letech začal docházet do Dětské múzické školy na hodiny zpěvu a hry na zobcovou flétnu. K Martinově zálibě v hudbě velkou měrou přispěli nejenom jeho rodiče, ale také hudební pedagog Mikuláš Ďurko, který jej vyučoval a jeho hudební talent rozvíjel. V jedenácti letech Martina uchvátil klarinet, kterému dal přednost před flétnou. Hru na klarinet studoval na Janáčkové konzervatoři v Ostravě, kterou v roce 2009 ukončil maturitou. V době středoškolského studia se věnoval kytaře a zpěvu ve své první hudební skupině Eruption of Emotions, kterou ve svých 11 letech založil. Kromě účasti ve své vlastní skupině, vystupoval jako doprovodný hráč na baskytaru a kytaru také ve skupině Mystic Fable, která se probojovala do semifinále BOOMCUP 2003.

2003 – 2008 KAPELA ROBSON

Rok 2003 se stal milníkem v hudební kariéře Martina Chodúra. Na soutěži začínajících kapel BOOMCUP si ho vyhlédla ostravská rocková kapela Robson. Martin se záhy na to stal jejím zpěvákem a kytaristou a odehrál s ní řadu koncertů a účinkoval na mnoha festivalech. Své první album s Martinem nazvané Who is Martin ? vydala skupina Robson v roce 2006.  O rok později je pak propagovala v dnes už legendárním pořadu České televize Noc s Andělem.

2009 ČESKO SLOVENSKO HLEDÁ SUPERSTAR

Zcela zásadním se pak v pěvecké kariéře Martina Chodúra stal rok 2009, kdy na sebe výrazně upozornil v 1. ročníku pěvecké soutěže Česko Slovensko hledá Superstar. Diváky a posluchače zaujal svým jedinečně zabarveným hlasem v písních různých stylů, které vždy interpretoval po svém, jako například jeho verze známého hitu Lady Gaga Paparazzi, ve které zahrál také na klarinet. Ve finálovém klání 20. prosince 2009 pěveckou soutěž vyhrál a stal se tak historicky první Česko Slovenskou Superstar, což ho přivedlo mezi přední české interprety. Další ceny a ocenění na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2009 se Martin Chodúr stal Objevem roku hned ve třech diváckých a posluchačských anketách – Český slavíkŽebřík a TýTý. V anketě Žebřík pak zvítězil i v kategorii Zpěvák roku.

2010 DEBUTOVÉ ALBUM LET’S CELEBRATE

V roce 2010 vydal Martin Chodúr ve spolupráci s producentem Danielem Hádlem své debutové album Let’s Celebrate. Všechny skladby si napsal sám a doplnil je o cover už zmíněné písně Paparazzi z repertoáru americké zpěvačky Lady Gaga. K propagaci alba  Let’s Celebrate, které mu pokřtili Karel Gott a Ondřej Hejma a které se stalo jedním z nejprodávanějších alb v roce 2010, natočil i stejnojmenný videoklip.

V roce 2010 Martin Chodúr obhájil své prvenství v kategorii Zpěvák roku v anketě Žebřík. Tuto anketu tenkrát zcela ovládl, neboť zvítězil i v kategoriích Album rokuVideoklip roku. Byl hostem koncertů Lucie Bílé a Karla Gotta a v den svých jednadvacátých narozenin se v Kodani poprvé sešel s legendárním zpěvákem Tomem Jonesem.

2011 ZALOŽENÍ KAPELY MACH

V roce 2011 založil Martin Chodúr svou doprovodnou kapelu MACH, se kterou koncertuje dodnes a ve které působí význační a osvědčení muzikanti. V současné době (2020) vystupuje kapela ve složení Vlastimil Šmída (klávesy), Patrik Benek (bicí), Marek Dufek (baskytara), Mario Šeparovič (kytara).

2012 – 2014 ALBUM MANIFEST

Druhé sólové album nazvané Manifest nahrál Martin Chodúr v roce 2012 za doprovodu skupiny MACH a prostor na něm dostaly jeho vlastní písně. Ke všem písním si napsal hudbu a texty. V Praze album pokřtil Josef Laufer a v Bratislavě Peter Dvorský. K písni Tanči dál z tohoto alba pak natočil videoklip.

PĚVEČTÍ PARTNEŘI

Pěveckými partnery Martina Chodúra v duetech v televizních pořadech a na koncertech byli od roku 2010 například Karel Gott, Lucie Bílá, Dan Bárta, Petra Janů, Bára Basiková, Leona Machálková, Marta Jandová, Tereza Mátlová, Patrícia Janečková, Nela Pocisková, Tereza Mandzáková, Anita Soul, Mirka Pártlová, Mária Čírová, Ondřej Hejma, Jožka Šmukař, Jana Kirschner, Peter Cmorík, Kuly ze skupiny Desmod a Miro Šmajda.

V roce 2012 byl Martin Chodúr také hostem několika tuzemských a slovenských koncertů legendárního ruského mužského pěveckého sboru Alexandrovci.

Se zpěvačkou Elis nazpíval v roce 2014 Martin Chodúr duet Unfaithful Man, ke kterému natočili videoklip s prvky animace.

HUDEBNÍ SPOLUPRÁCE

Koncertní vystoupení absolvoval Martin Chodúr i za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů, Big bandů Gustava Broma, Felixe Slováčka a Karla Vlacha, Orchestru Václava Hybše, Boom! Bandu Jiřího Dvořáka, Golden Big Bandu Prague pod taktovkou Petra Soviče, skupiny Pájky Pájk Martina Kumžáka a B Side Bandu Josefa Buchty. Významná byla i Chodúrova spolupráce s význačnými slovenskými muzikanty – baskytaristou, producentem, dirigentem a skladatelem Oskarem Rózsou a hráčem na bicí a perkuse Martinem Valihorou.

2015 ALBUM MARTIN CHODÚR 3

V roce 2015 dokončil Martin Chodúr ve spolupráci se svou kapelou MACH své třetí autorské album. Vyšlo na podzim roku 2015, dostalo název Martin Chodúr 3 a přineslo Chodúrovy autorské písně. Album Martinovi pokřtili Hana Zagorová a Štefan Margita.Ve spolupráci s DJem Eddiem Senderem nazpíval letní taneční song Better We Dance.

2016 – 2020 KONCERTY V PRAŽSKÉM DIVADLE U HASIČŮ

V roce 2016 uskutečnil Martin Chodúr se svou skupinou MACH svůj první samostatný koncert v Praze ve zcela vyprodaném Divadle U Hasičů. V roce 2017 se do tohoto divadla vrátil se svým Adventním koncertem a v roce 2019 s novým koncertním programem 10 let na scéně. Koncertní programy Adventní koncertVánoční koncert a 10 let na scéně uvádí se svou skupinou MACH i v roce 2020 v České a Slovenské republice. Na svých koncertech kromě zpěvu, hraje také na klarinet, saxofon, melodiku, kytaru i piano.

HOSTOVÁNÍ NA ZAJÍMAVÝCH KONCERTECH

Martin Chodúr byl v Praze a v Bratislavě hostem koncertů Mám rozprávkový dom – Lyra´50, Hany Zagorové v pražské Lucerně, Mariky Gombitové a Jána Lehotského v Bratislavě a slavného skotského skladatele filmové hudby Craiga Armstronga na pražském Žofíně. Autor hudby k filmům Láska nebeskáMoulin Rouge! a Velký Gatsby byl na koncertě na svou počest na pražském Žofíně osobně přítomen a vystoupení Martina Chodúra s jeho písněmi se mu líbilo.

Legendární česká textařka Jiřina Fikejzová na album Řekni, kde ty kytky jsou, které vydal Supraphon u příležitosti jejích 90. narozenin, na něj nechala nazpívat Martina Chodúra dvě písně se svými texty – Chci zapomenout (I Can´t Stop Loving You) a Za rok se vrátím (O sole mio). 

Začátkem roku 2017 zveřejnil Martin Chodúr videoklip ke své písní Salome, který natočil s košickou nadžánrovou cimbálovkou Silband (někdejší Silváyovci) – (10.10.2017 byl hostem jejího koncertu v Košicích). 

2. prosince roku 2017 vystoupil Martin Chodúr v pražské Tipsport Areně na Vánočním koncertu Sen Mariky Gombitové. 

19. září 2018 byl Martin Chodúr spolu s Hanou Zagorovou, Mirem Žbirkou a sopranistkami Simonou Šaturovou a Kateřinou Kněžíkovou hostem koncertu Štefan Margita a jeho hosté, který zahajoval na Nové scéně pražského Národního divadla Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Vedle duetu se Štefanem Margitou Jaká to nádhera uvedl i svou autorskou píseň Síla mít rád. Koncert vysílala přímým přenosem TV stanice ČT Art. 

6. října 2018 byl Martin Chodúr spolu s Josefem Zímou a s Hanou Holišovou hlavní hvězdou koncertu Pocta českým filmům, pohádkám a večerníčkům v pražském Rudoflinu. Doprovodil je Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK.

28. října 2018 vystoupil Martin Chodúr s velkým úspěchem na pražském Staroměstském náměstí za doprovodu Rozhlasového big bandu Gustava Broma s dirigentem Vladem Valovičem na koncertu Českého rozhlasu Největší hity století. Zazpíval píseň proslavenou Waldemarem Matuškou Píseň pro Kristýnku.

KAREL SVOBODA

V sobotu 17. března 2018 s úspěchem Martin Chodúr vystoupil na Benefičním koncertě Karel Svoboda 80 pro Kapku naděje ve Španělském sále Pražského hradu. Podzim roku 2018 pak pro něho byl opět ve znamení Karla Svobody. Vystoupil na třech koncertech Od Lady Carneva k Draculovi s velkými hvězdami české a slovenské populární hudby na Slovensku a v pražském Hudebním divadle Karlín, a to na koncertech připomínajících nedožité osmdesáté narozeniny tohoto fenomenálního a nenahraditelného českého skladatele.

Pro tyto koncerty spojil Martin Chodúr dvě melodie Karla Svobody a vznikla nová píseň, ke které Martin napsal text a nazval ji Pinokio. Tato píseň je jeho poctou fenomenálnímu skladateli Karlovi Svobodovi a ve světové televizní premiéře zazněla během vánočních svátků roku 2018 ve vysílání TV Prima.

ÚSPĚCH V HITPARÁDĚ ČESKÁ DVANÁCTKA ČESKÉHO ROZHLASU DVOJKA

V roce 2018 Martin Chodúr úspěšně bodoval se svou autorskou písní Klidně plakej dál z alba Martin Chodúr 3 v hitparádě Česká dvanáctka, kterou každou neděli vysílá Český rozhlas Dvojka. Udržel se v ní 35 týdnů a vyhrál nejen Zlatou dvanáctku, ale i Platinovou dvanáctku. Po Ewě Farné je teprve druhým interpretem, který v dvouleté historii tohoto žebříčku toto ocenění získal.

V roce 2019 se svou další autorskou písní Síla mít rád z alba Martin Chodúr – Hallelujah Vánoční písně a koledy  tuto hitparádu doslova zboural a získal v ní všechna dostupná ocenění – Zlatou, Platinovou a Železnou dvanáctku. Chodúrova píseň Síla mít rád se navíc stala největším hitem hitparády Českého rozhlasu Česká dvanáctka za rok 2019.

VÁNOČNÍ KONCERTY SE SYMFONICKÝMI ORCHESTRY

Vydání alba Hallelujah Vánoční písně a koledy podpořily v prosinci 2018 tři vyprodané koncerty Vánoce 2018 v Čechách a na Moravě. Konkrétně s Komorní filharmonií Pardubice v Pardubicích, s Karlovarským symfonickým orchestrem v Karlových Varech a s Janáčkovou filharmonií v Ostravě. V prosinci 2019 vyprodal dvakrát po sobě zlínské Kongresové centrum svými dvěma vánočními koncerty s hostující Patrícií Janečkovou a Filharmonií Bohuslava Martinů. Martin Chodúr plánuje další vánoční koncerty se symfonickými tělesy v Čechách, na Moravě a na Slovensku.

2020 NOVÝ SINGL AMOR

V listopadu 2020 Martin Chodúr představil nový singl Amor z nově připravovaného alba Tisíc a jedna noc. V písni využil svůj multiinstrumentální talent a hraje v ní na kytaru, saxofon, syntezátory a trumpetu. K této skladbě byl natočen videoklip zaranžovaný do westernového stylu.

Vánoce 2020

Předvánoční čas roku 2020 byl ve znamení charitativních vystoupení. Martin vystoupil v TV Markíza na charitativním galavečeru Noc Nádejí, kde v premiéře zazpíval svoji autorskou píseň Poslední ples (28.11). V rámci stejné televize vystoupil pro Nadaci TV Markíza v pořadu Najkrajšie Vianoce, kde spolu se slovenskými zpěváky zazpíval píseň Do they know it’s Christmas (17.12). Nechybělo ani rozsvícení vánočního stromu tentokrát v on-line režimu na sociálních sítích města Ostravy (z důvodu dodržování vládních opatření v době koronavirové krize) první adventní sobotu (27.11.) na balkónu radnice města Ostravy na Prokešově náměstí.

Vánoční singl Síla mít rád

Martin Chodúr si pro vánoční úpravu autorské písně Síla mít rád přizval multižánrovou cimbálovku Silband z Košic. Píseň známá z alba  Hallelujah vánoční písně a koledy v orchestrální verzi z roku 2018 se v novém aranžmá Gabriela Silvaye harmonicky i svým charakterem obohatila o lidové prvky a vznikla verze písně pro tyto vánoce.

Martin s učitelem Mikulášem Ďurkem
foto: Branislav Šimončík
Let’s Celebrate, 2010
kapela MACH, 2020
foto: Dalibor Konopáč

Karol Duchoň 70′- posledný bohém

V létě 2021 se na počest nedožitých 70.narozenin slovenského zpěváka Karola Duchoně odehrála v bratislavské NTC Aréně galashow nazvaná „Karol Duchoň 70′- Posledný bohém“. Oslavu velikána slovenské populární hudby si připomenuli současní čeští a slovenští zpěváci za doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Martin Chodúr zazpíval písně Volám ťa láska, Keby náhodou, Pieseň o decembri, Pár chvil lúčenia.