BIO

MARTIN CHODÚR

ČESKÝ ZPĚVÁK, TEXTAŘ, SKLADATEL, MULTIINSTRUMENTALISTA A VÍTĚZ PRVNÍ ČESKO SLOVENSKÉ SUPERSTAR 2009

Absolvent Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě v oboru Hra na klarinet patří mezi přední české interprety. Na hudební scéně působí od roku 2003 nejdříve jako frontman ostravské rockové kapely Robson a po vítězství v pěvecké soutěži Česko Slovenská Superstar již jako sólový zpěvák. Pravidelně vystupuje v České a Slovenské republice se svojí doprovodnou skupinou MACH a různými hudebními orchestry a Big Bandy pro široké spektrum posluchačů. Jeho velký hlasový rozsah zahrnující barytonovou i tenorovou polohu a lyrický i dramatický přednes mu umožňují zpívat nejrůznější hudební žánry. Kromě klarinetu aktivně hraje na saxofon, příčnou flétnu, klavír a kytaru.

Martin Chodúr vydal během své hudební kariéry tři autorská studiová alba – debutové album Let’s Celebrate (2010), Manifest (2012), Martin Chodúr 3 (2015) a čtvrté vánoční album Hallelujah Vánoční písně a koledy (2018). Poslední zmiňované album nahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Čtyři zahraniční vánoční písně si sám otextoval a ke dvěma napsal aranžmá. Na album nahrál i slavnou píseň Leonarda Cohena Hallelujah, jež milují posluchači na celém světě.

Martinova autorská tvorba vychází z pop-rocku. Dominantní jsou silné melodie naplno využívající jeho velký hlas a osobité poetické texty. Patrný je vliv umělecké tvorby 60. a 70. let a vliv filmové hudby.

Se svou autorskou písní Klidně plakej dál z alba Martin Chodúr 3 vyhrál v roce 2018 Zlatou i Platinovou dvanáctku v hitparádě Česká dvanáctka Českého rozhlasu Dvojka. V roce 2019 se svou další autorskou písní Síla mít rád z alba Hallelujah Vánoční písně a koledy získal všechna dostupná ocenění – Zlatou, Platinovou a Železnou dvanáctku. Píseň Síla mít rád se navíc stala největším hitem hitparády Českého rozhlasu Česká dvanáctka za rok 2019.

Písně s hudbou a texty Martina Chodúra obohatily repertoár mnoha známých českých interpretů, například Karla Gotta (píseň Právě vchází), Hany Zagorové (On se vrátí; Balada), Moniky Absolonové (To nejsem já), Daniela Hůlky (Prométheus) či operního pěvce Štefana Margity (text Jeden Bůh k americké písni One God; Odyssea; Lásku mít a nic víc; Paroles Paroles).

V listopadu 2020 vyšel nový autorský singl Amor, doprovázený videoklipem z připravovaného alba Tisíc a jedna noc. Krátce po svém uvedení, získala tato píseň ocenění Českého rozhlasu Zlatá Česká dvanáctka. Vydání pátého autorského alba Martina Chodúra Tisíc a jedna noc se očekává v září 2021.

ČTĚTE DÁLE…